Statky – realita roku 2016

O SPOLKU, LIDECH, OBCI A OKOLÍ

Obec Hřebečníky patří již více než 600 let k panství královského hradu Křivoklátu.

Jak její název napovídá, místní obyvatelé měli za úkol dodávat hradní posádce hřebce chované v areálu zdejší tvrze, hospodářského dvora a později zámku.
V roce 1921 byl hrad Křivoklát i s celým panstvím prodán českému státu a tak patrně započalo nejčernější období obce. V roce 2014 došlo po desítkách let plíživého znehodnocování areálu zámku a statku Hřebečníky k zásadnímu posunu ve vývoji. Pozemky pod areálem statku byly zakoupeny společností, která pod záminkou rekonstrukce areálu, během několika týdnů vytěžila z památkové chráněných budov veškeré železo a dřevo, a areál opustila. Rozsáhlá devastace historického centra starobylé obce zasáhla hluboce do životů všech obyvatel Hřebečník.

Založení a činnost spolku

Vědomí ztráty významné části historického dědictví zanechaného předky zadalo příčinu ke vzniku spolku ZACHRAŇME STATKY, Z.S.

Naším cílem ovšem není jen snaha o obnovu areálu statku, ale zejména celková obnova života obce, podpora jejího kulturního rozvoje a také ochrana přírodního prostředí jejího okolí. Svoji činnost chceme zaměřit nejen do Hřebečník, víme že stejnou pozornost je potřeba věnovat i okolním obcím - Novosedlům, Újezdci, Týřovicím a Šlovicím.

Ve vzájemné spolupráci obyvatel a obce hledáme cestu k obnově a udržení krásy míst, kde prožíváme svůj život.